Select grade below
- Round 1Sat Mar 3014:3021.11.137VS10.13.73View Stats
- Round 2Sat Apr 0614:3018.11.119VS11.16.82View Stats
- Round 3Sat Apr 1316:109.12.66VS9.9.63View Stats
- Round 6Sat May 0414:30VS
Revo Fitness Stadium - Round 7Sat May 1114:10VS
Steel Blue Oval - Round 8Sat May 2514:30VS
Steel Blue Oval - Round 9Sat Jun 0114:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 10BYE
- Round 11Sat Jun 1514:30VS
Steel Blue Oval - Round 12Sat Jun 2214:10VS
Steel Blue Oval - Round 13Sun Jun 3013:10VS
Steel Blue Oval - Round 14Sat Jul 0616:10VS
Pentanet Stadium - Round 15Sat Jul 1314:30VS
Steel Blue Oval - Round 16BYE
- Round 17Sat Jul 2714:30VS
Fremantle Community Bank Oval - Round 18Sat Aug 0314:30VS
Steel Blue Oval - Round 19Sat Aug 1014:30VS
East Fremantle Oval - Round 20Sat Aug 1714:30VS
Lane Group Stadium - Round 21Sat Aug 2414:30VS
Steel Blue Oval
Under 16's Squad Announced
The Swan Districts Under 16's squad has been announced.
Congratulations to;
#37 - Jack Allen
#11 - Lochlan Beatty-Cobb
#22 - Jayme Bill
#10 - Aden Cartwright
#15 - Max Chipper
#34 - William Collins
#25 - Antonio Dadaliaris
#27 - Yong Deng
#31 - Cian Ehlers
#20 - Lewis Evans-Thomson
#5 - Steven Fletcher
#38 - Denver Grainger-Barras
#9 - Lachlan Gray
#28 Christopher Hall
#16 - Noah Hannan
#4 - Connor Hawkins
#12 - Benjamin Hewett
#14 - Kane Higgins
#26 - Lawson Humphries
#17 - Brayden Jones
#2 - Damon Judge
#18 - Liam Kelly
#33 - Ryan Le Tessier
#35 - Manase Makani
#32 - Jye Martin
#30 - Mitchell Massam
#6 - Braeden McKeown
#40 - Chad Montgomerie
#36 - Brodie Morris
#1 - Lee O'Sullivan
#24 - Cristiano Paduano
#3 - Anthony Paone
#39 - Jackson Ryan
#21 - Ty Sears
#7 - Lyle Sibosado
#13 - Jai Teale
#29 - Zane Trew
#23 - Jamieson Ugle
#8 - Gabriel Westlake
#19 - Alex Zanino
Unfortuantely, the squad were defeated by South Fremantle in Round 1.
South Fremantle 8.7 (55) def Swan Districts 3.2 (26)
SD Best: Trew, Higgins, Cartwright
They will play the remaining games over the coming 4 weeks;
ROUND 3
Saturday March 24
Swan Districts v Claremont – 4.30pm - Steel Blue Oval
ROUND 4
Monday April 2
Perth v Swan Districts – 3.00pm – Lathlain Park
ROUND 5
Saturday April 7
Swan Districts v Peel Thunder – 5.00pm – Steel Blue Oval
ROUND 6
Saturday April 14
Subiaco v Swan Districts – 5.00pm – Leederville Oval
At the conclusion of the trial match the WA State 16s Academy Squad for 2018 will be named. This squad will represent WA at the NAB AFL National 16s Championships in July, good luck to all our boys.